Egészség

Polo: Definition and How to Play

A póló két csapat mérkőzése, amelyben minden játékos lovon ül, miközben bottal próbál cselezni, hogy az ellenfél kapujába kerüljön. Ez a sport az egyik legrégebbi a világon. A póló megegyezik a királyi vagy társasági csoportok sportjával. Ez a sportág azután emelkedett felfelé, hogy Brunei Darussalam hercege, Abdul Mateen herceg pólósportolóként megjelent a legutóbbi Ázsiai Játékokon. Bár ez a sport luxussportnak tűnik, a megjelenése valójában ennél egyszerűbb. Továbbá itt vannak a pólósport legkülönbözőbb részei.

A pólósport története

A póló a világ egyik legrégebbi sportja, legkorábban több mint 2000 évvel ezelőtt Perzsiában jelent meg. De a ma ismert játékrendszer az 1800-as évekig nyúlik vissza Indiában. Abban az évben az Indiában állomásozó brit katonák látták, hogy a helyi lakosok játsszák a játékot, majd módosításokkal megpróbálták játszani. Idővel ezt a tevékenységet gyakran használják a brit hadsereg lovasságának gyakorlatai között. A csapatok Angliába való visszatérésekor kialakult a póló szervezete és kialakultak a hivatalos játékszabályok, amelyek aztán ezt a sportágat mindmáig szélesebb körben elterjedték.

Játékosok, létesítmények és infrastruktúra a polo olahraga számára

A pólósportban két csapatnak kell megmérkőznie egymással. Egy csapat négy emberből áll, négy különböző beosztással. Minden játékos a jelmezén lévő számot használja pozíciójelzőként.

• 1. játékos pozíció

A pólóban az első pozíciót csatárnak nevezik, hasonlóan a futballmérkőzésen elfoglalt csatárpozícióhoz. Az egyik játékos pozíciójának fő feladata a labda kapuba juttatása. A védekezés során a játékos köteles szemmel tartani az ellenfél csapat harmadik számú játékosát.

• 2. játékos pozíció

A második pozíció egyben támadó pozíció is, amely az első játékos támaszaként szolgál. Pozíciója az első játékos mögött van, és gyakran felváltva őrzi az ellenfél csapat harmadik számú játékosát.

• Játékos pozíció 3

A harmadik pozíciót általában a csapat legjobb játékosai töltik be, mert az ő feladatuk a támadás és a védekezés is. Ennek a játékosnak az a feladata, hogy pontosan előre üsse a labdát, hogy az 1. vagy 2. játékos könnyen elérje.

• Játékos pozíció 4

A negyedik pozíció a védekező játékos, akinek az a feladata, hogy a csapat kapuját ne kapja be az ellenfél.

Eközben a pólóhoz szükséges létesítmények és infrastruktúra a következő.

• 300 x 160 méter (körülbelül 274 x 146 méter) gyep vagy 300 x 150 láb (körülbelül 91 x 45 méter) fedett pálya
  • A pólósportra tenyésztett speciális lófajtát pónipólónak nevezik. Minden játékosnak legalább két lovat kell felkészítenie minden játékra.
  • Speciális ülés vagy nyereg lovakon való használatra
  • Labdaütő (pólóbot)
  • pólólabda
  • Sisak és térdvédő
[[Kapcsolódó cikk]]

Hogyan kell pólózni

A pólózás sok ember számára nem annyira ismerős. Íme, mire kell figyelni.

1. A pólósport célja

A pólójáték fő célja az, hogy a labdát lovaglás közben ütővel az ellenfél kapujába juttatják. Az a csapat nyer, amelyik a legtöbb labdát szerzi.

2. A mérkőzés időtartama

A meccsek általában egy-két óráig tartanak, és chukker néven ismert fordulókra osztják őket. Egy chukker általában hét és fél percig tart, és egy pólómeccsen négy-hat chukker van a szervezőtől függően. Ez a sport egy érmefeldobással kezdődik. A lottón nyerő csapat kezdhet először támadásba. A kapu helyzete a tokmány minden egyes cseréjével változik.

3. A pólósport szabályai

Mint már említettük, az a csapat lesz a győztes, amelyiknek sikerül a legtöbb labdát bedobnia a chucker során. Ha a chukker befejeződik, de az eredmény döntetlenre végződik, akkor a játékot egy chucker egészíti ki, és az a csapat lesz a győztes, amelyik először adja be a labdát. Ha az egyszeri hosszabbítást követően egyetlen csapat sem szerzett gólt, a kapufák közötti távolság megnő, és az első gólt szerző csapat lesz a győztes. Általában a jawang oszlopok közötti távolság 8 yard vagy körülbelül 7,3 méter. Amikor létrejön egy gól, a gól helyzete ismét megváltozik. A labdát lovaglással lehet elkapni. Lovagláskor a játékosok közelebb vihetik lovukat az ellenfél lovához. A játékosok testüket az ellenfél testéhez is üthetik. Ez a módszer bump néven ismert. Az ellenfél támadásának megállítására a játékos saját pólóbotjával is blokkolhatja az ellenfél pólóbotjának mozgását.